Kłopoty z kanalizacją mogą być nie tylko uciążliwe, ale również grozić poważnymi konsekwencjami, takimi jak zalanie domu. Nieprzyjemny aromat wydobywający się z łazienki czy bulgotanie w rurach często są pierwszymie symptomami awarii. Większości problemów z kanalizacją można zapobiec, a ich przyczyny najczęściej tkwią w nieodpowiednim użytkowaniu lub błędach w projekcie. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne problemy.
Zatory w rurach kanalizacyjnych
Bez wątpienia, jednym z najpowszechniejszych problemów z kanalizacją są zapchane rury. Niewłaściwie zagospodarowane odpadki często trafiają bezpośrednio do sedesu, który nie jest miejscem na tego typu śmieci. Te nieodpowiednie substancje mogą spowodować zatory w rurach, które z czasem prowadzą do poważnych awarii.
Niżej wymienionych rzeczy nie powinno wrzucać się do kanalizacji:
- Mokre chusteczki
- Włosy
- Środki opatrunkowe
- Higieniczne podpaski
- Patyczki do uszu
- Torebki plastikowe
- Tłuszcze i oleje
Choć niewłaściwe gospodarowanie odpadami jest częstą przyczyną zapchania rur, czasem problem wynika z naturalnego nagromadzenia zanieczyszczeń.
Błędy na etapie projektowania i budowy
Błędy popełnione już na wczesnym etapie projektowania i instalacji systemu kanalizacyjnego mogą prowadzić do późniejszych problemów z użytkowaniem. Podstawowym warunkiem jest przestrzeganie aktualnych norm i przepisów podczas projektowania systemu. Nieprawidłowości w tym obszarze mogą prowadzić do częstych awarii. Do typowych błędów budowlanych należy nieodpowiednie ułożenie rur bez zachowania wymaganych spadków, niewłaściwe uszczelnienie, czy nieodpowiednie lokalizacje rur.
Nieszczelności w systemie kanalizacyjnym
Niedociągnięcia podczas montażu systemu kanalizacyjnego, takie jak niedokładne połączenia, mogą prowadzić do nieszczelności w rurach, co w konsekwencji prowadzi do awarii. Czasem nieszczelność jest wynikiem wad produkcyjnych. Konieczne jest zwrócenie uwagi na te kwestie podczas budowy domu, ponieważ wycieki mogą powodować szereg problemów, w tym wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców.
Przesunięcia rur
Odpowiedni montaż i stosowanie właściwych połączeń to wymagane elementy składowe udanej instalacji kanalizacji w budynku. Istotne jest też, aby podczas budowy uwzględnić stabilizację terenu. Niewystarczająca stabilizacja może prowadzić do osiadania rur i studzienek. Przesunięcie rur może także wynikać z fluktuacji poziomu wód gruntowych. Rury są wtedy narażone na przemieszczanie, zarówno w dół, jak i ku górze, szczególnie jeśli przewody są zbyt lekkie.
Zależy Ci na czasie skorzystaj z naszej usługi pogotowia kanalizacyjnego.
Podsumowanie
Podsumowując, kłopoty z kanalizacją mogą wynikać z wielu różnych przyczyn i często mają poważne konsekwencje, takie jak zalanie domu. Częstymi sygnałami awarii są nieprzyjemny zapach lub bulgotanie w rurach. Zapchane rury, spowodowane niewłaściwym zagospodarowaniem odpadów, stanowią jedno z najczęstszych problemów. Błędy w fazie projektowania i budowy systemu kanalizacyjnego, takie jak nieprawidłowe ułożenie rur czy nieszczelności, mogą prowadzić także do częstych awarii. Dodatkowo, niewystarczająca stabilizacja terenu może skutkować przesunięciami rur. Pamiętajmy, że poprawne działanie kanalizacji zależy od właściwej eksploatacji, starannego projektowania i precyzyjnego montażu systemu.