Kanalizacja spełnia ściśle określoną funkcję – odprowadza z naszych domów nieczystości sanitarne z kąpieli, mycia, prania i WC. Często jednak do sedesu wyrzucamy inne odpady, które powinny trafić do kosza na śmieci. Czym może skutkować niewłaściwe korzystanie z kanalizacji? W tym artykule przedstawiamy zestawienie odpadów, których nie wolno wrzucać do kanalizacji oraz mówimy czym grozi niestosowanie się do zasad.
Czego nie wyrzucać do urządzeń sanitarnych?
Do urządzeń sanitarnych, nawet w rozdrobnionej postaci, nie należy wyrzucać poniższych odpadów:
- Podpaski, chusteczki nawilżane, pieluchy, waciki kosmetyczne, patyczki higieniczne, gaza, opatrunki
- Papierowe ręczniki
- Włosy i sierść kotów lub psów
- Resztki jedzenia, tłuszcze, oleje
- Gazety i czasopisma
- Opakowania po produktach
- Materiały budowlane takie jak gruz, gips czy tynk oraz farby i lakiery
- Odpady i ścieki z hodowli zwierząt
- Leki i igły
- Żwirek z kuwety dla kota
Powinny one bezwzględnie trafić do kosza na śmieci lub do specjalnego pojemnika do ich utylizacji.
Czym grozi nieprzestrzeganie zasad?
Niestosowanie się do powyższych zaleceń może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim wyrzucanie odpadów do kanalizacji może skutkować jej zatkaniem się. Zapchaniu może ulec nie tylko sedes, ale również wewnętrzna kanalizacja budynku. Z uszkodzonej kanalizacji niesie się brzydki zapach. Ponadto w najgorszym wypadku ścieki zaleją mieszkanie. Naprawa kanalizacji jest czasochłonna i kosztowna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że usuwanie awarii kanalizacji ma wpływ na ceny odprowadzania ścieków. Ale to nie jedyne konsekwencje. Wyrzucanie leków do kanalizacji może spowodować skażenie wód. Natomiast igły są zagrożeniem dla pracowników sieci kanalizacyjnej, bo mogą być zainfekowane np. wirusem HIV. Z kolei resztki jedzenia stanowią pożywanie dla szczurów zamieszkujących sieci kanalizacyjne, co przyczynia się do zwiększenia ich liczebności.
Wylew ścieków może powodować straty materialne oraz zanieczyszczać środowisko. Za stan kanalizacji odpowiadają wszyscy mieszkańcy. Dbając o to żeby do ścieków nie trafiały niewłaściwe odpady, zapobiegamy uciążliwemu problemowi, jakim niewątpliwie jest zapchana kanalizacja. Co więcej, przyczyniamy się do kosztów odprowadzania ścieków.
Zależy Ci na czasie skorzystaj z naszej usługi pogotowia kanalizacyjnego.
Podsumowanie
Podsumowując, niewłaściwe korzystanie z kanalizacji, zwłaszcza wyrzucanie odpadów takich jak resztki jedzenia, tłuszcze, leki, czy materiały budowlane, może prowadzić do poważnych problemów, w tym zapchania sieci i nieprzyjemnego zapachu. Skutkiem mogą być również czasochłonne i kosztowne naprawy, a także skażenie wód czy zwiększenie liczebności szczurów w sieci kanalizacyjnej. Wszyscy mieszkańcy ponoszą odpowiedzialność za stan kanalizacji i poprzez odpowiednie zarządzanie odpadami mogą zapobiec tym problemom, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów odprowadzania ścieków.